fallback

Вицепремиерът, който торпилира пандемичните ограничения на собствения си кабинет

Красимир Каракачанов на практика подкрепи леденото хоро, което се проведе в нарушение на противоепидемиологичните мерки

11:37 | 06.01.21 г. 5
Автор - снимка
Създател

В българската политика често сме ставали свидетели на донякъде извратени събития. Такова имаше и днес, след като вицепремиерът и министър на отбраната Красимир Каракачанов с няколко свои фрази торпилира пандемичните ограничения, наложени от правителството, от което той е част.

Става дума за традиционното за Богоявление ледено хора във водите на река Тунджа в Калофер, което се проведе въпреки противоепидемичните мерки. Участниците не спазваха задължителната дистанция, а единственото ограничение беше за броя на гостите, наблюдаващи ритуала.

Пред bTV кметът на града Румен Стоянов обяви, че е готов да плати глобата, която се полага за нарушаване на мерките. Въпреки че по-рано през седмицата той призова да няма масовост, но явно не беше послушан.

Сред участниците в хорото нито един не носеше маска или други защитни средства. Очаквано за танца също така и никой не спазваше изискваната дистанция.

„Има хора, които дишат дълбоко и са в близост. На малко разстояние са и е възможно да се получи заразяване. Ако се вика и пее, могат да се заразят още повече хора“, коментира темата междувременно пумпологът Александър Симидчиев. 

Също по bTV Каракачанов поясни, че „този ритуал е преживял турското робство, ще преживее и коронавируса". Всъщност това не отговаря на истината, защото по онова време традицията не е съществувала. Още преди няколко години например директорът на музея в Калофер Ася Николова обясни, че обичаят е сравнително нов - едва на 20-30 години.

Местни хора твърдят, че леденото хоро е традиция на поне няколко столетия, но данните показват, че тя съвпада с опитите на социалистическата "Балкантурист" да обособи специфични туристически атракции, с които да привлича посетители.

Но още по-впечатляващи бяха следващите думи на вицепремиера, според които подобни прояви помагат на хората да преживеят стреса от последните месеци. „След като тези млади мъже традиционно всяка година влизат в ледените води на Тунджа и след това оцеляват… това се прави и за здраве. В края на краищата в едно време, в което сме заляти от безбожие и от опити да бъде изтрита националната идентичност, религиозната и вярата, традициите и вярата, едно подобно нещо не е престъпление…“.

Така на практика вицепремиерът подкрепи провеждането на хорото. Което, на фона на усилията за ограничаване на разпространението на коронавируса и мерките за затваряне на някои бизнеси с цел избягване на струпването на много хора на едно място, изглежда нелепо.

Остава да видим дали при увеличението на новите случаи след няколко дни военният министър ще посмее да благодари отново на лекарите. Би било перверзно, но не и изненадващо. 

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 02:56 | 13.09.22 г.
fallback